Ważki, ważka sprawa

WAŻKI

W 2021 roku realizowaliśmy w Pruszkowie projekt o drzewach – pomnikach przyrody, który spotkał się z dużym zainteresowaniem. Kontynuujemy więc poznawanie pruszkowskiej przyrody i prezentujemy WAŻKI!

W mieście, które wydawałoby się z pozoru nieciekawe i nie oferujące nic nadzwyczajnego pod względem przyrodniczym, żyje jednak wiele ciekawych gatunków, których nie dostrzegamy na co dzień. Każdy widział w swoim życiu ważkę, ale ile o nich wiemy? Czy potrafimy nazwać poszczególne gatunki? Gdzie żyją ważki i co jedzą? Jakich mają wrogów? Jaką rolę pełnią w środowisku? Chcemy przybliżyć tę grupę zwierząt i pokazać dlaczego warto dbać o najbliższy nam mikroświat i jaką rolę spełnia przyroda w codziennym życiu i najbliższym otoczeniu człowieka.

WERNISAŻ

W holu głównym Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie już prezentowane są prace dzieci uczęszczających do świetlicy w Szkole Podstawowej Nr 8. Zachęcamy do oglądania i podziwiania. Wystawa ważki będzie prezentowana do końca sierpnia 2023.

Gra Memo Ważki

GRA MEMO

Wydaliśmy unikatową, edukacyjną grę memo dla młodzych i starszych, według autorskiego projektu Dawida Kilona. Kilka sztuk gry zostanie przekazana na potrzeby edukacyjne Centrum Kultury w Pruszkowie.


WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Razem z Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie zorganizowaliśmy spotkania z odonatologiem. Odbędą się 4 spotkania dla różnych grup dzieci w wieku ok. 6-12 lat. Warsztaty będą miały miejsce w lipcu i sierpniu podczas organizowanych w CKiS „Półkolonii na Sportowo”. Uczestnicy dowiedzą się jakie są ważki, gdzie i jak żyją, jak są zbudowane. Poznają ciekawostki na ich temat.

SPACERY Z ODONATOLOGIEM

Przygotowaliśmy też dwa spacery dla wszystkich mieszkańców Pruszkowa, podczas których poznamy gatunki ważek żyjących w mieście. Spacery poprowadzi odonatolog z Pruszkowa, opowie o każdym zaobserwowanym gatunku, o roli ważek w środowisku, przedstawi ciekawostki, opowie o ich życiu i rozwoju. Ważki będą łapane w specjalne siatki w celu ich identyfikacji, opisowi, poznaniu budowy tych owadów. Każda ważka zostanie wypuszczona na wolność i na pewno nie ucierpi w rękach specjalisty. Każdy spacer będzie trwał 3-4 godziny. Żeby obserwacje były ciekawe i rzetelne przygotowaliśmy pomoce naukowe: siatki na owady, podbierak, pudełka do obserwacji, kuwetę oraz klucze do rozpoznawania ważek.
Terminy:
16 lipca (niedziela), godz. 10.00

Spotykamy się w Parku Potulickich przed restauracją Oddeca.
20 sierpnia (niedziela), godz. 10.00
Spotykamy się w Parku Potulickich przy ujęciu wody oligoceńskiej.

FILM

24 września o godz.11:00 zapraszamy do Sali Audytoryjnej Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie!
Punktem kulminacyjnym programu będzie pokaz filmu z Ważkami w roli głównej. Ale wcześniej zaplanowaliśmy kilka innych atrakcji:
– spotkanie z odonatologiem Adamem Tarkowskim, który o ważkach wie wszystko,
– wręczenie nagród młodym twórcom prac plastycznych o ważkach,
– prezentacja nowej broszury o ważkach w Pruszkowie.
Wejście na wydarzenie odbędzie się na podstawie bezpłatnych wejściówek, których dystrybucję prowadzi recepcja CKiS.

BROSZURA EDUKACYJNA i KATALOG WAŻEK PRUSZKOWAPOBIERZ PDF

Niniejszy katalog prezentuje stan na 2022 rok.
Ważki w Pruszkowie żyją głównie w Parku Potulickich i wzdłuż Utraty. Są też obecne w okolicach wszystkich zbiorników wodnych, tam gdzie znajdą odpowiednie warunki do życia, a ich środowisko nie będzie niszczone.

Zdjęcia: Adam Tarkowski (AT), Anka Grzegorzewska (AG)
Konsultacja: Adam Tarkowski