Przyrodniczy Pruszków

W 2021 i 2023 roku realizowaliśmy w Pruszkowie projekty o drzewach – pomnikach przyrody oraz o ważkach. Oba spotkały się z dużym zainteresowaniem. Tegoroczny projekt będzie się składał z ośmiu spacerów przyrodniczych po Pruszkowie oraz warsztatów i konkursu dla dzieci w CKiS.
Znajdzie się miejsce na odwiedzenie drzew pomnikowych z pierwszej edycji, przyjrzenie się ważkom z drugiej, ale będzie sporo nowych propozycji – motyle, ptaki, a nawet pająki!

SPACERY
Każdy spacer odbędzie się na terenie miasta i będzie trwał ok. 2-3 godz. Spotykać będziemy się w każdą niedzielę wakacji, zawsze o 10.00. Szczegółowe informacja o miejscu spotkania, trasie tematyce będziemy zamieszczać na bieżąco. Spacery poprowadzi entomolog z Pruszkowa, dr. Adam Tarkowski oraz biolog Michał Wołowik.

 • 7 lipca – Drzewa i ptaki
  Park Potulickich – drzewa, ptaki i inne zwierzaki. Spacer będzie poświęcony znaczeniu drzew w życiu ptaków i ludzi. Poszukamy odpowiedzi na pytania: Co ptaki mają dzięki drzewom? Jakie drzewa preferują? Jakie inne zwierzęta korzystają z obecności dużych i wiekowych okazów obecnych w miastach, a szczególnie w miejskich parkach?
  Spacer poprowadzi Michał Wołowik.
  Miejsce spotkania: Fontanna Narcyz, godz. 10.00
 • 14 lipca – Ukryte pomniki
  Drzewa. Choć podobne to każde inne, każde niezwykłe. Ich rola w przyrodzie jest kluczowa, ich znaczenie niepomijalne. Są i drzewa wyjątkowe. Pomnikowe. Zasługują na specjalną troskę i ochronę. Naturalne starzenie się i obumieranie drzew zostało przecież niemal zupełnie wyeliminowane z naszych lasów gospodarczych. Mamy drzewo – i co dalej? Czy tylko żywe drzewo warte jest ochrony? Jakie są kryteria?
  Spacer poprowadzi Michał Wołowik.
  Miejsce spotkania: na rogu ul. 3 Maja i ul. Kurca, przy kładce nad torami, godz. 10.00
 • 21 lipca – Gdzie szukać motyli?
  Motyle. Piękne, barwne wolne duchy. Każdy o nich słyszał i je widział. Skąd jednak pochodzą, gdzie można je spotkać? Podczas spaceru poznamy znaczenie motyli w przyrodzie. Zbadamy związek współistnienia motyli z roślinami. Czy kwiaty są ważne dla motyli? Nie każdy motyl taki kolorowy jak go malują. Poznamy również ciemną stronę ich życia. 
  Spacer poprowadzi Adam Tarkowski
  Miejsce spotkania: Scena przed Pałacem Sokoła
 • 28 lipca – Straszne pająki?
  Pająki. Stworzenia z najgorszych koszmarów. Istoty, które charakteryzują się brzydotą (czy na pewno?), przez co omijamy je z daleka. Pająki są stworzeniami niezwykle złożonymi – strasznymi, lecz również prowadzącymi fascynujące i niebezpieczne życie. Wytwarzane przez nie sieci są jednym z najwspanialszych materiałów w przyrodzie. Podczas spaceru postaramy się wpaść na obiad do pająków, poznać ich zwyczaje miłosne oraz skomplikowane struktury geometryczne. 
  Spacer poprowadzi Adam Tarkowski
  Miejsce spotkania: Fontanna Narcyz

 • 4 sierpnia – Co w Pruszkowie piszczy?
 • 11 sierpnia – Motyle miejskie
 • 18 sierpnia – Pruszkowska jesień
 • 25 sierpnia – Ważki Pruszkowa

WARSZTATY I KONKURS
Warsztaty o motylach i pająkach oraz konkurs plastyczny dla uczestników Półkolonii na Sportowo będą zorganizowane w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie.
Nagrody ufundował producent artykułów szkolnych i przedszkolnych St. Majewski.

BROSZURA
Na koniec opracujemy broszurę o najpopularniejszych motylach i pająkach Pruszkowa w formie PDF. Będzie też kolejną do zbioru publikacją, po wydanych przez nas wcześniej broszurach o drzewach i ważkach.

Zachęcamy też do polubienia naszego profilu na FB

Zadanie – Przyrodnicze zwiedzanie Pruszkowa jest dofinansowane ze środków budżetu Gminy Miasto Pruszków.