Po sąsiedzku

Spotkania – Warsztaty – Inicjatywy
Człowiek – Natura – Interakcja

Zdecydowaną większość czasu spędzamy wokół naszego miejsca zamieszkania. To tu koncentruje się życie każdego z nas, bez względu na to, od jak dawna w danym miejscu mieszkamy. Chcemy czy nie chcemy, sąsiedztwo ma na nas wpływ, którego nie możemy uniknąć. Czasem po prostu jesteśmy zdani na nasze sąsiedztwo.

Czym ono jest?
W sensie geograficznym, to najbliższe otoczenie, wieś lub jej część czy najbliższe ulice w mieście. Sąsiedztwo jest pojęciem subiektywnym, zależnym od indywidualnego utożsamiania się z miejscem zamieszkiwania.

Dla jednych promień od domu będzie dłuższy, dla innych krótszy. W sensie społecznym, to ludzie mieszkający na terenie, który uważamy za nasze sąsiedztwo i instytucje tam się znajdujące.

Sąsiedztwa są najbardziej lokalnymi wspólnotami miejsca. Sąsiedztwo może być subiektywnie atrakcyjne i przyjazne lub wrogie, gdy istnieje konflikt, zagrożenie, zaniedbanie. Może sprzyjać rozwojowi lub go ograniczać.

Większość z nas intuicyjnie wyczuwa, co pod tym pojęciem należy rozumieć. Gdy słyszymy hasło „sąsiedztwo” pierwszym skojarzeniem są ludzie. Słusznie, to my budujemy nasze małe społeczności. Nie robimy tego jednak w próżni. Otacza nas przyroda – lasy, łąki, park w mieście, czy trawnik przed blokiem. Wszędzie zachodzą podobne relacje, a rośliny i zwierzęta, ziemia i ludzie, otoczenie materialne, instytucje i wartości, wchodzą w nieskończoną liczbę wzajemnych powiązań. Sąsiedztwo tworzy się w relacjach i wzajemnych zależnościach.

Temu wszystkiemu przyglądamy się od dawna. Relacjom pomiędzy ludźmi, a także między ludźmi a przyrodą. Interesuje nas takie kształtowanie relacji, aby przynosiły one korzyści każdemu z uczestników i sąsiedztwu jako całości. Zastanawiamy się jak korzystać z sąsiedztwa, ale również co możemy dać mu od siebie, żeby nasze wspólne miejsce było przyjazne dla wszystkich jego elementów i zamieszkujących je istot.

Projekt „Po Sąsiedzku” czerpie inspirację z wiedzy o przyrodzie, ekologii, wiedzy o współczesnym świecie i jego zagrożeniach, z psychologii i nauk społecznych. Motywowany jest troską o zachowanie cennych wartości zarówno przyrodniczych jak i społecznych. Ponieważ integruje on wiele zagadnień z rozmaitych dziedzin, planujemy cykl spotkań, warsztatów i wydarzeń, podczas których zaprosimy uczestników do wspólnego eksplorowania poszczególnych obszarów.

O NAS

Autorki projektu to Sąsiadki z Pogórza Ciężkowickiego: Anka Grzegorzewska i Joanna Albin. Połączyły nas wspólne pasje, sposób patrzenia na otoczenie i zainteresowania.

Anka Grzegorzewska – Prowadzi Fundację LAS i tworzy projekty edukacyjne, turystyczne, społeczne i kulturalne. Prowadzi warsztaty z orientacji w terenie, tropi zwierzęta, zbiera i przetwarza zioła i dzikie rośliny jadalne, opowiada o bioróżnorodności, o historii miejsc i ludzi. Współpracowała jako edukatorka m.in. z Centrum Nauki Kopernik.
Joanna Albin – od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną, w tym na poziomie uniwersyteckim. Prowadziła prace badawcze w dziedzinie nauczania i uczenia się dorosłych. Jest certyfikowaną projektantką permakulturową (Certyfikat PDC Szkoły Projektowania Permakulturowego Permisie.pl). Prowadzi warsztaty z kompostowania, technik ogrodowych i projektowania (współpraca z Gminą Tuchów, Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, Fundacją „Iskierka”, Fundacją Kobiecą „eFKa”, Fundacją LAS, Fundacją Zakątek Transformacji). Publikuje teksty edukacyjne. Tworzy siedlisko w Jodłówce Tuchowskiej na terenie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.

O WAS

Chcesz wziąć udział w naszych spotkaniach – zobacz co mamy w planach.
Masz pomysł, potrzebę zorganizowania wydarzenia lub chęć podzielenia się swoją wiedzą lub pasją, napisz do nas – kontakt@akcjalokalna.org.

AKTUALNOŚCI

GRZYBOWA GRA TERENOWA 🍄

Poznajcie tajemniczy świat grzybów, wykonajcie zadania i zdobądźcie NAGRODY!
Data: 7 września 2024
Miejsce: Jodłówka Tuchowska, Gmina Tuchów

Dla kogo?
W grze mogą wziąć udział wszyscy – dzieci, młodzież i dorośli.
Zachęcamy do tworzenia drużyn rodzinnych (np. dzieci + rodzice, dzieci + dziadkowie, dzieci + ciocie i wujkowie, grupa przyjaciół – jeśli wygracie planszówkę, będziecie mogli grać razem!)
Zgłoście się do naszego Punktu Sąsiedzkiego w godzinach 16.00-16.50 i zarejestrujcie drużynę. Dostaniecie szczegółowe informacje.

Zasady gry
a) Drużyny rozpoczynają grę o godz. 17.00. Za start należy uznać pobranie kart zadań w naszym Punkcie Sąsiedzkim.
b) Trzeba odszukać wskazane miejsca lub osoby, a następnie wykonać wyznaczone zadania, które zostały opisane w kolejnych kartach zadań. Dostarczcie odpowiedzi do Punktu Sąsiedzkiego przed godziną 17,45.
c) Za każde zadanie otrzymacie punkty.
d) Dodatkowe punkty otrzymują pierwsze trzy drużyny, które ukończą wszystkie zadania. Wygrywa drużyna, która zbierze najwięcej punktów.

Nagrody
Dla trzech najlepszych drużyn przewidzieliśmy wspaniałe nagrody, m.in. gry planszowe, bilet wstępu na spotkanie ze zwierzętami oraz upominki od Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego!

Organizatorki:
Anka Grzegorzewska, Fundacja LAS
Joanna Albin, Kombinat Marzeń
Partnerzy:
Katarzyna Podraza, sołtyska Jodłówki Tuchowskiej
Fundacja „Iskierka” w Lubaszowej
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

W PRZYGOTOWANIU

  • Sąsiedzi znad rzeki – jak żyć z bobrem przez miedzę?
  • Śladami sąsiadów – warsztaty tropienia zwierząt
  • Z kamerą wśród sąsiadów – cykl filmów przyrodniczych
  • Sąsiedzi sąsiadom – jak pomagać dzikim zwierzętom. Odwiedziny w ośrodku rehabilitacji zwierząt.
  • Poznaj sąsiada – spotkania z ciekawymi postaciami Pogórza Ciężkowickiego