Wydarzenia

Działalność naszej Fundacji to nie tylko większe i mniejsze projekty, to także jednorazowe wydarzenia.
Organizujemy je sami lub we współpracy z innymi organizacjami, samorządami, instytucjami kultury.

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i chętnie angażujemy się w inspirujące i wartościowe akcje, spotkania, wydarzenia.


Piotr Paleczny – koncert chopinowski
W Sali Kameralnej OKeja w Brwinowie gościła prawdziwa perła muzyczna – wydarzenie godne światowych filharmonii – Piotr Paleczny. Wybitny pianista wraz z muzykami Kwartetu Prima Vista zagrał dla mieszkańców Brwinowa i okolic. W roku konkursu chopinowskiego można było usłyszeć utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu z najwyższej półki i warto tutaj przypomnieć, iż podobny mariaż sceniczny przyniósł muzykom w 1999 roku Fryderyka (nomen omen) – nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej za wspólną płytę ‚The best of Fryderyk Chopin’ oraz trzy lata później platynową płytę.
Projekt zrealizowany dzięki dotacji Miasta Brwinów we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brwinowie. Listopad 2015.


Z Grodziska do Oxfordu

Spotkanie z profesorem Zbigniewem Andrzejem Pełczyńskim, emerytowanym wykładowcą uniwersytetu Oksfordzkiego, uczestnikiem powstania warszawskiego, założycielem Szkoły Liderów, Honorowym Obywatelem Grodziska Maz.
Panel dyskusyjny poświęcony biografii Zbigniewa Pełczyńskiego poprowadził Robert Augustyniak i Łukasz Nowacki. W spotkaniu wziął także udział Wojciech Hardt.
Organizatorzy: Fundacja LAS, Centrum Kultury w Grodzisku Maz., Willa Radogoszcz, październik 2013.


Edelman w Grodzisku
Spotkanie z Paulą Sawicką wokół książki „Prosto się mówi, jak się wie”. Zorganizowane we współpracy z Willą Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim. Marek Edelman pod koniec wojny ukrywał się w Grodzisku.
Wygłoszone i niewygłoszone przemówienia, relacje ze spotkań w Polsce i zagranicą, listy, wywiady, apele, słowem intelektualna spuścizna Marka Edelmana, człowieka, który zawsze niezwykle wnikliwie oceniał otaczającą go rzeczywistość. W dziewięciu rozdziałach zebrano teksty, które są nie tylko mądrym świadectwem patrzenia na życie, ale też swoistym drogowskazem dla czytających. Tok narracji tworzony przez wypowiedzi Marka Edelmana uzupełniają komentarze, do których pretekstem są liczne dokumenty i fotografie.
„– Skąd pan bierze siłę, by o tych trudnych ludzkich sprawach mówić tak spokojnie, prosto, po ludzku? – spytał Marka Edelmana arcybiskup Alfons Nossol. – Do tego nie trzeba siły, księże arcybiskupie. Prosto się mówi, jak się wie. Profesor matematyki, który wie, mówi prosto, a uczeń, który się nie nauczył, kręci – odpowiedział Edelman. ”„O czym tu gadać? Przecież to proste: żyć przyzwoicie, to żyć w zgodzie z samym sobą i nie szkodzić innym.”
Fragmenty tekstów Marka Edelmana czytał Józef Duriasz. Spotkanie poprowadził Łukasz Nowacki.
Willa Radogoszcz, czerwiec 2013.


Spotkanie z dr Eleonorą Bergman
Wykład wieloletniej dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, pod tytułem „Grodziski ślad w Archiwum Ringelbluma” miał miejsce 26 lutego 2013 r.
Jak się okazuje, wciąż nie brakuje ciekawych, nieznanych dotąd informacji rzucających nowe światło na historię Żydów grodziskich. Przekonali się o tym ci, którzy przybyli na wykład poświęcony dziełu Emanuela Ringelbluma i jego współpracowników, wśród których znajdował się Bernard Kampelmacher, dyrektor szkoły żydowskiej w Grodzisku. Właśnie w zapiskach grodziskiego pedagoga odnaleźć można zaginiony, wydawałoby się na zawsze, świat miejscowego sztetla. Opisy szkoły, synagogi, mykwy, cmentarza i innych obiektów charakterystycznych dla wyznawców judaizmu uzupełnione zostały o wnikliwy opis życia podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Willą Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim. Luty 2013.


Judeonostalgia – debata, 2013
W ramach miesiąca Kultury Żydowskiej w Grodzisku Maz. współorganizowaliśmy debatę p.t.„Judeonostalgia. Między antysemityzmem a filosemityzmem.”
Była to rozmowa z udziałem księdza Wojciecha Lemańskiego z „Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów”, Michałem Sobelmanem attaché prasowym Ambasady Izraela w Polsce oraz Aleksandrem Kaczorowskim publicystą i pisarzem.
Czemu wciąż, mimo prawie całkowitej nieobecności polskich Żydów, zachwycamy się kulturą żydowską? Dlaczego Żydzi polscy są wciąż obecni w naszej świadomości? Komu potrzebne są cmentarze żydowskie? Czy jesteśmy coś winni tym, którzy przez blisko tysiąc lat współtworzyli historię naszego kraju? Na te i inne, także niewygodne, bo dotyczące przejawów antysemityzmu pytania odpowiadali goście panelu dyskusyjnego.
Spotkanie odbyło się w Willi Radogoszc. Luty 2013.


Boule w Brwinowie

Gra w boule, wydawałoby się mało znana w Polsce, zdobywa coraz więcej zwolenników pod Warszawą. Dlatego też zapraszamy do wspólnej zabawy mieszkańców Brwinowa i okolic.
Organizujemy tor przy Gminnym Ośrodku Kultury, zapewniamy kule i fachową pomoc dla początkujących.
Zapraszamy do gry!
Nie znasz zasad – nauczymy.
Nie chcesz grać – obejrzyj wystawę zdjęć FOTOSTRADA.
Wszystko w ramach Otwartych Ogrodów w Brwinowie!
Czerwiec 2011.


Uwolnij książkę!

Nie wyrzucaj książek!
Nie trzymaj ich w kartonach na strychu!
Tą akcją rozpoczęliśmy naszą przygodę z książkami. Pierwsza wymiana i zbieranie książek dla tych którzy ich potrzebują miała miejsce w czerwcu 2011 roku ramach festiwalu „Otwarte Ogrody” w Milanówku.
Zebraliśmy cały regał książek, który potem stanął w organizowanym przez nas „Ogrodzie na Dołku”. Książki szybko znajdowały nowych właścicieli, ale na półkach pojawiały się też kolejne przynoszone przez mieszkańców Milanówka i okolic.
Milanówek, czerwiec 2011.


Fotostrada

Edward Gierek rozpoczął budowę autostrady przed 30-tu laty, mieliśmy nią dojechać na olimpiadę w Moskwie w 1980 roku.
Kilka fragmentów dawnej inwestycji można znaleźć w okolicach Wiskitek.
W ramach naszej wystawy prezentujemy zdjęcia dokumentujące stan zaawansowania budowy autostrady w okolicach powiatu grodziskiego na wiosnę 2010 roku.
Wernisaż został zorganizowany przy siedzibie Fundacji LAS w Milanówku w czerwcu 2010 roku w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody.