Projekty

Chcesz przeczytać więcej – kliknij w obrazek.

Historią grodziskich Żydów zajmujemy się od 2009 r. Przez 14 lat zebraliśmy wiele materiałów – świadectwa, zdjęcia, nagrania, dokumenty – które od dawna chcemy zaprezentować w jednym miejscu, na stronie internetowej. Ma ona być punktem wyjścia do opowieści o historii dawnych, żydowskich mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. Cmentarz jest jej jedynym materialnym świadkiem. 
WIĘCEJ…

W 2021 roku realizowaliśmy w Pruszkowie projekt o drzewach – pomnikach przyrody, który spotkał się z dużym zainteresowaniem. Kontynuujemy więc poznawanie pruszkowskiej przyrody i prezentujemy WAŻKI!
WIĘCEJ…

Na terenie Pruszkowa rośnie prawie 30 drzew uznanych za pomniki przyrody oraz wiele innych, które pomnikami jeszcze nie są, ale są równie ważne dla środowiska i mieszkańców miasta.
Żeby lepiej poznać lokalne dziedzictwo przyrodnicze zaprosiliśmy mieszkańców Pruszkowa i okolic do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Zielone Pomniki Pruszkowa”.
WIĘCEJ…

Za cel postawiliśmy sobie pokazywanie i pomaganie w odkrywaniu cudów, atrakcji, ciekawostek i rzeczy niezwykłych, a mało znanych w naszym bliskim i dalszym otoczeniu.
Współpracujemy ze specjalistami, którzy mają ogromną wiedzę i potrafią ją ciekawie przekazać. Wystarczy wybrać się z nami i posłuchać ich opowieści podczas wyprawy, żeby odkryć coś nowego.
WIĘCEJ…

Jaki to kwiat? Co rośnie na okalających Milanówek łąkach? Co to za drzewo?
Chwast to takie nieprzyjemne słowo. Ale czy ktoś się zastanawia co się pod nim kryje? Poznanie otaczających nas roślin to pierwszy krok do ich polubienia. Dalej można się bawić zbieranie i przetwarzanie. Wykorzystanie i znaczenie roślin potocznie określanych jako chwasty staje się coraz bardziej popularne. Chcemy się skupić na przekazywaniu wiedzy dzieciom i młodzieży oraz dorosłym. 
WIĘCEJ…

Marzec 2017 to początek akcji zalesiania Trójmiasta Ogrodów. Sadzimy gatunki lasotwórcze, długoletnie i rodzime. Dbamy o różnorodność. Drzewa dostaniemy z etykietkami potwierdzającymi gatunek i paszportami pochodzenia.
WIĘCEJ…

Konkurs został zrealizowany na jesieni 2016 roku, a jego finał odbył się 26 listopada. Był skierowany do osób dorosłych oraz młodzież – uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz do instytucji kultury i oświaty. Do wygrania była łączna pula nagród o wartości 15 000 złotych.
WIĘCEJ…

Konkurs „Ptaki zimujące w kraju” skierowany był do uczniów klas 5-6 szkoły podstawowej i gimnazjum z terenu województwa mazowieckiego. Był to projekt o charakterze edukacyjnym. Na zwycięzców konkursu czekały wspaniałe nagrody: sprzęt fotograficzny, optyczny, materiały dydaktyczne.
WIĘCEJ…

Jakie kwiaty, krzewy i drzewa możemy sadzić w ogrodach, żeby skrzydlaci sąsiedzi znaleźli w Milanówku dobre miejsce do życia?
Jakie nasiona, owoce zielone części roślin są przez ptaki lubiane i dlaczego? Jak je wykorzystują?
Rośliny nie tylko upiększają nasze ogrody i miasto, są też pożywieniem dla ptaków i świetnym miejscem do zakładania gniazd oraz materiałem do ich budowy.
Zaprosiliśmy na spacery i spotkania każdego miłośnika ptaków i kolorowych ogrodów z Milanówka.
WIĘCEJ…

Celem działań Fundacji jest zwrócenie uwagi na to co mamy wokół nas, lokalnie. Bez dalekich wypraw, poszukiwania egzotyki na drugim końcu świata, bądź Europy. Czyż nasze sikorki, dzięcioły, zimorodki, żołny i dudki nie są równie piękne i interesujące? Trzeba tylko dowiedzieć się jak, gdzie i kiedy ich poszukać.

Zachęceni sukcesem pierwszej edycji projektu oraz pytaniami uczestników o kontynuację, postanowiliśmy rozwinąć nasz projekt. W drugiej edycji również zapraszamy na wykłady i spotkania, ale postawiliśmy też na niekomercyjne wycieczki przyrodnicze.
WIĘCEJ…

Przedpremierowy pokaz filmu  „Kraina tysiąca bocianów” zorganizowaliśmy w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 19 kwietnia 2015 r.
to niezwykła opowieść o bocianach i przyrodzie Warmii. Zdjęcia zrealizowano na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Warmińska, głównie we wsi Żywkowo – zamieszkanej przez 30 osób i 60 bocianów.
WIĘCEJ…

Nieważne, gdzie się urodziłeś albo gdzie mieszkasz. Każde miejsce ma swoją ciekawą historię, rzeczy warte odkrycia i zobaczenia. Wszędzie można robić interesujące rzeczy, rozwijać swoje zainteresowania, tworzyć.
„Prowincja?” to projekt edukacyjny, ograniczający się do eksploracji najbliższego otoczenia.
WIĘCEJ…

Okrzeszyn i Uniemyśl
Ta wieś i stojący tam budynek dawnej stacji kolejowej były dla nas inspiracją powołania Fundacji LAS. Na stacji miała być siedziba fundacji, miejsce spotkań dla mieszkańców, turystów, no i biblioteka… Jak to w życiu bywa, wyszło zupełnie inaczej.
Nie zmieniło to jednak naszych chęci i nie podkopało motywacji do działania w Okrzeszynie.
WIĘCEJ…

Biblioteki Sąsiedzkie to projekt ogólnopolski, który został uruchomiony w lipcu 2012r. Fundacja LAS współtworzyła go, współpracując z Fundacją Zmiana, od początku jego istnienia do końca 2014 roku.
WIĘCEJ…

Chcieliśmy stworzyć miejsce do gry w którą mogą grać wszyscy – od dzieci do seniorów, a nawet niepełnosprawni. Jest to bardziej forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, spotkanie towarzyskie, niż sport.
Wielkie otwarcie boulodromu nastąpiło 14 października 2012 roku. Tor głosami sympatyków gry otrzymał nazwę Qveta.
WIĘCEJ…

Latem 2012 roku ruszył nasz projekt kinowy. O braku możliwości spotkań przy filmie w Milanówku, mieszkańcy mówili już od dawna, z nostalgią wspominając zamknięte lata temu kino Orzeł.
Przygotowaliśmy repertuar, znaleźliśmy filmy, wypożyczyliśmy je, MCK zapewniło nagłośnienie, projektor i leżaki. Pomimo dosyć niszowego wyboru obrazów publiczność dopisała w 100 procentach!
WIĘCEJ…

Dołek w Milanówku ożył w czerwcu 2011 roku w czasie Festiwalu Otwarte Ogrody.
Zorganizowaliśmy publiczny ogród dla tych mieszkańców Milanówka, którzy nie mają własnych ogrodów, a chcieli zaprosić sąsiadów.
WIĘCEJ…

Cieszę się że taka inicjatywa powstała, że znaleźli się mieszkańcy Grodziska, którzy chcą przywracać pamięć o dawnych sąsiadach. Społeczność żydowska przed wojną współtworzyła nasze miasto, tak jak wszyscy, którzy tu mieszkali w przeszłości i żyją obecnie. Grodzisk w rankingu dziennika Rzeczpospolita zdobył tytuł „Najlepszej Gminy w Polsce”. Ten tytuł zobowiązuje również do rzetelnej informacji o historii miasta”
Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, 25 lutego 2010
WIĘCEJ…

Początki odsłaniania historii grodziskiej społeczności żydowskiej
W lipcu 2009 roku dwie osoby wybrały się na teren posesji przy Traugutta 19 w Grodzisku. Anka Grzegorzewska i Robert Augustyniak poszli tam śladem pogłosek o macewach, które miały się znajdować na podwórku.
WIĘCEJ…